Netikėti implantologijos istorijos faktai

Šiandien dantų implantai yra vertinamas kaip savaime suprantamas pasirinkimas tuo atveju, jei siekiama atkurti prarastus dantis. Dantų implantai ne tik yra ilgalaikė investicija, tačiau ir užkerta kelią žandikaulio kaulo tirpimui; kalbos defektams; leidžia kokybiškai kramtyti maistą; šypsotis bei bendrauti; be to, atrodo ypač natūraliai bei patraukliai. Tačiau iki tol, kol buvo pasiektas toks rezultatas, teko nueiti labai ilgą kelią. Tai patvirtina ir implantologijos bei dantų implantų istorija, su kuria ir kviečiame susipažinti.

  • Atrodytų, bambukai tikrai neturi nieko neturi ir negali turėti su gražia šypsena. Vis dėlto, pasidomėjus istorija, matyti, kad būtent šis augalas galėtų būti laikomas dantų implantų pirmtaku, kadangi dar pieš 4000 metų kinai jo gabalėlius naudojo kaip implantus.
  • Istoriniai šaltiniai byloja, kad vien tik augalais tikrai nebuvo apsiribota – šiam tikslui buvo pasitelkti ir taurieji metalai. Ši metodika buvo naudojama senovės Egipte.
  • Ką bendro gali turėti jūros kriauklės ir šypsena? Išgirdę tokį klausimą šiandien, ko gero, tikrai sakytume, kad nieko bendro tarp šių dviejų dalykų tikrai nėra. Tačiau taip neatrodė žmonėms, gyvenusiems maždaug prieš 1300 – 1400 metų, kadangi tuo metu jūros kriauklės atliko dantų implantų funkciją. Tačiau dar labiau nustebinti gali faktas apie tai, kad tuometinių žmonių organizmas puikiai priėmė šiuos svetimkūnius – buvo pastebėtas puikus jūros kriauklių suaugimas su kaulu.
  • Implantologijos istorijoje išskirtiniais tampa 1809 – ieji metai, nes būtent tuomet buvo atlikta procedūra, bent iš dalies primenanti šių dienų dantų implantavimo procedūrą: pacientui buvo pašalintas nebetinkamas dantis, o vietoje jo – į alveolę įstatytas implantas iš aukso. Vis dėlto, šaltiniai nepateikia duomenų, ar šis procesas buvo sėkmingas.
  • D. Vašingtonas nešiojo protezus, kurie buvo pagaminti iš švino, dramblio kaulo bei aukso mišinio.
  • Dantų implantų istorijoje yra ypatingi ir 1886 metai, kadangi būtent tuo metu buvo sukurti implantai, turėję platininę atramą bei porceliano karūnėlę. Ir nors tuometiniai mokslininkai dėjo daug pastangų tam, kad įgyvendintų šį sprendimą, sulaukti sėkmės nepavyko – žmogaus organizmas tiesiog atmesdavo implantus.
  • Teigiama, kad 19 – ojo amžiaus pabaigoje jau buvo gaminami implantai iš pačių įvairiausių medžiagų: alavo, aukso, platinos, porceliano, kaučiuko ir net medienos.
  • Tačiau dar svarbesni yra 1952 – ieji metai, kuomet švedų prof. P. I. Branemark pastebėjo, jog titanas turi puikų biologinį suderinamumą su žmogaus organizmu, tad gerai suauga su kaulu. Tačiau žmogui pirmąjį implantą šis profesorius ryžosi įsodinti tik po kur kas ilgesnio laiko – 1965 metais. Tačiau procedūra buvo sėkminga – įsodintas implantas patikimai pacientui tarnavo visą likusį gyvenimą.
  • Dantų implantai turi kokybiškai suaugti su kaulu – tik tokiu atveju bus galima sakyti, kad procedūra buvo sėkminga. Svarbu pabrėžti, kad implantologija turi ir specialų terminą šiam procesui apibūdinti – implanto ir kaulo suaugimas yra vadinamas osteointegracija.
  • 1978 metais dantų implantai pradėti gaminti komerciniais tikslais.
  • 1981 – ieji metai ypatingi ir Lietuvai: buvo pagamintas pirmasis implantas, atitinkantis medicininius reikalavimus. Tais pačiais metais atlikta ir pirmoji dantų implantacijos procedūra.
  • Titaniniai implantai JAV buvo patvirtinti dar 1983 metais.
  • Dantų implantai šiandien sudaro didelę įvairovę (skaičiuojama daugiau nei 200 juos gaminančių kompanijų). Vis dėlto, pacientai pirmenybę yra linkę teikti iš titano pagamintiems dantų implantams. Pastarieji puikiai prigyja, yra visiškai saugūs naudotis, o tinkamai prižiūrimi – tarnauja visą gyvenimą.
  • Kalbant apie dantų implantų istoriją, verta pastebėti, kad bene patys reikšmingiausi buvo pastarieji 40 – imt metų. Per šį laiko tarpą atlikta daug tyrimų bei padaryta daug išvadų. Viena ryškiausių yra ta, jog nelygaus paviršiaus dantų implantai greičiau bei kokybiškiau sugyja su kaulu. Visa tai todėl, kad tokiu būdu užtikrinamas didesnis implanto paviršiaus plotas, tad gijimo procesas tampa kur kas spartesniu. Po šių išvadų, pradėta gaminti ir nelygaus paviršiaus implantus, dėl kurių šypsenos atstatymo procesas trumpėja ne vienu mėnesiu.
  • Ar žinojote, kad implantavus dantis, nelieka ertmės tarpdančiuose?
  • Svarbu pabrėžti, kad dauguma žmonių vis dar galvoja, kad implantologijos procedūras gali atlikti kiekvienas odontologas. Tačiau tai netiesa – štai, pavyzdžiui, JAV tokią teisę turi tik 1 iš 10 odontologų.
  • Puikūs dantų  implantų  privalumai dažnai yra įvardijami, kaip argumentai, dėl kurių dantų implantacijos populiarumas ateityje turėtų augti dar labiau. Vis dėlto, tai – tikrai ne vienintelės priežastys – šios procedūros populiarumas turėtų didėti ir dėlto, jog dantų netekusių žmonių skaičius tiesiog stebina. Štai, pavyzdžiui, net 70 proc. 35 – 44 – erių metų amžiaus JAV gyventojų, jau  yra netekę bent 1 danties.
  • Ar žinojote, kad dantų implantai yra vienintelis dantų atkūrimo būdas, leidžiantis jaustis taip, tarsi turėtumėte savus dantis?
  • Na, o pabaigai – dar vienas faktas, įrodantis dantų implantacijos populiarumą. Pasirodo, JAV ši paslauga kiekvienais metais yra suteikiama ne mažiau kaip 500 000 kartų.

 

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *