Dantų trupėjimas

Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad dantų trupėjimas kamuoja ypač didelę dalį skirtingo amžiaus gyventojų įvairiausiose šalyse. Vos tik prasidėjus šiems procesams, yra būtina kreiptis į specialistus, kad būtų atliktas prarastų danties audinių atkūrimas, kadangi nesiimant jokių veiksmų, galima prarasti dantis, o tuomet bus reikalingas jų implantavimas. Tačiau taip pat svarbu suprasti, kad niekas nevyksta be priežasties. Dantų trupėjimas – ne išimtis. Tad, jei susiduriate su dantų trupėjimu ar lūžimu, būtina išsiaiškinti, kodėl tai nutinka ir kaip turėtumėte koreguoti savo įpročius, dantų priežiūros rutiną, mitybą ir t.t.

Pažeidėte dantų emalį? Dantų trupėjimo išvengti bus sunku

Viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios gali kilti dantų trupėjimas, yra pažeistas jų emalis. Moksliniai tyrimai tvirtina išvadą, kad būtent dantų emalis yra tvirčiausias mūsų organizmo audinys. Tačiau nesunku pastebėti paradoksą: nors ir yra tvirčiausias, jį pažeisti – ypač lengva, kadangi egzistuoja daugybė jam galinčių pakenkti veiksnių.

 

Aplinkybės, kurios lemia emalio pažeidimą:

 

 • Netinkami mitybos įpročiai

Ypač dažnai emalio pažeidimus sukelia netinkama mityba. Kalbant apie ją, reikėtų pastebėti, kad yra daugybė dalykų, kurie gali būti kenksmingi ar net pražūtingi jūsų dantims. Visų pirma, dantų emaliui ypač kenkia saldūs bei rūgštūs maisto produktai ir gėrimai (štai, kodėl daugelio taip mėgstamas ir dažnai kiekvieną rytą geriamas gazuotas vanduo su citrina, nėra toks jau ir sveikas).  Taigi, jei siekiate išvengti dantų emalio pažeidimų bei trupėjimo rizikos, turėtumėte ypač griežtai riboti saldžių bei rūgščių produktų ir gėrimų vartojimą. Tą patį galima pasakyti ir apie daugelio mėgstamą šaltą – karštą derinį (pavyzdžiui, atsisakyti ką tik iškepto obuolių pyrago, patiekiamo su ledais), kadangi tokie pasirinkimai gali pamaloninti jūsų gomurį, tačiau tuo pat metu – pakenkti dantų emaliui (staigus teminis plėtimasis ar traukimasis gali tapti emalio įtrūkimų priežastimi).

 • Nepakankama burnos higiena

Dar viena priežastis, galinti sukelti emalio pažeidimus, yra nepakankama burnos higiena. Jei apnašos nėra pašalinamos, atsiranda rūgštys, ardančios danties emalį.

 • Netaisyklingas dantų valymas

Netaisyklingas dantų valymas taip pat gali tapti emalio pažeidimų priežastimi. Paprastai taip nutinka tais atvejais, jei pasirenkamas pernelyg kietas dantų šepetėlis, abrazyvių dalelių turinti dantų pasta, neatsargiai naudojamas tarpdančių siūlas ar tuomet, kai dantys valomi netaisyklingais judesiais.

 • Nekokybiškas dantų balinimas

Dantų emaliui gali pakenkti ir nekokybiškas balinimas, ypač tais atvejais, jei ši procedūra atliekama namuose. Odontologų praktika rodo, kad neretai dantis savarankiškai panorėję išsibalinti žmonės pasirenka netinkamas priemones ar klaidingai atlieka šią procedūrą. Taigi, jei norite turėti ne tik baltus dantis, bet ir jiems nepakenkti, tuomet atsisakykite minties apie savarankišką jų balinimą – procedūrą patikėkite profesionalams.

 • Dantų papuošalai ne tik puošia, bet ir žeidžia

Odontologai tvirtina, kad siekiant turėti nepriekaištingo būklės bei išvaizdos dantis, tikrai nevertėtų rinktis liežuvio papuošalų. Pastarieji silpnina danties emalį, todėl rizikuojama netekti dalies audinių.

 

Dantų trupėjimą gali lemti ir netaisyklingas sąkandis

 

Siekiant suprasti, kokios yra dantų trupėjimo priežastys, negalima pamiršti ir sąkandžio svarbos. Jei jis nėra taisyklingas, tokiu atveju, kai kuriems dantims tenka pernelyg didelė apkrova, tad silpniausioje vietoje (kaklelio srityje), dėl kylančių lenkimo jėgų, jie gali pradėti trupėti ar net nuskilti. Savaime suprantama, šios problemos patys neišspręsite – būtina kreiptis į specialistus dėl sąkandžio korekcijos.

Jums trūksta kalcio bei fosforo

Tik turint stiprius bei tvirtus dantis bus galima išvengti jų trupėjimo. Vis dėlto, tik nedaugelis atkreipia dėmesį į tai, kad dantų stiprumą lemia du pagrindiniai mineralai – kalcis bei fosforas. Taigi, jei susiduriate su dantų trupėjimo problema, tai gali būti požymis, kad jūsų organizmui tiesiog trūksta išvardintų medžiagų.

Dantų trupėjimas galimas ir dėl mechaninių veiksnių

Įvairūs mechaniniai veiksniai taip pat gali tapti priežastimi, dėl kurios, vieną dieną jūsų nuotaiką sugadins nuskilęs dantis. Jei dažnai kremtate riešutus ar kitus kietus maisto produktus, atminkite, jog smarkiai didinate dantų trupėjimo tikimybę. Taip svarbu nepamiršti, kad ši tikimybė išauga ir intensyvaus sporto metu ar pasirinkus ekstremalų laisvalaikio praleidimo būdą.

dantu trupejimas bei priezastys

dantu trupėjimas bei priežastys

Dantų trupėjimo bus lengviau išvengti, jei…

Kaip matyti, dantų trupėjimą gali paskatinti daugybė įvairių veiksnių, o, kad sumažintumėte šių nemalonių procesų tikimybę, atkreipkite dėmesį į žemiau pateikiamus patarimus:

 • Atsižvelgiant į tai, kad pažeistas danties emalis yra viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios ilgainiui jie gali pradėti trupėti, dėkite visas pastanga, kad jį sustiprintumėte, pavyzdžiui, kasdienį racioną įtraukite maisto produktus, kurie stiprina jūsų dantis (vartokite sūrio, jame esantis kalcis atstato danties emalį; sezamo sėklų, natūralaus jogurto – juose esančios medžiagos padės sustiprinti danties struktūrą; gerkite žalios arbatos – joje gausu fluoridų, apsaugančių emalį nuo pažeidimų); taip pat verta atsisakyti liežuvio papuošalų;
 • dauguma žmonių nori turėti baltus dantis, tad, kaip, savaime suprantamą priemonę, nusprendžia naudoti balinantį poveikį turinčias dantų pastas. Vis dėlto, reikia prisiminti, kad jų nereikėtų rinktis kasdien, kadangi galima pažeisti dantų emalį;
 • būkite tikri, kad pasirinkote tinkamą šepetėlį. Nežinote, kaip tai padaryti? Niekada nesuklysite pasirinkę minkštą ar vidutinio kietumo. Taip pat nepamirškite reguliariai keisti šio, kasdien reikalingo įrankio – valydami dantis seniai naudojamu šepetėliu, taip pat rizikuojate pažeisti dantų emalį;
 • ar taisyklingai valote dantis? Atminkite, kad geriausia juos valyti neintensyviais, sukamaisiais judesiais. Beje, nedarykite klaidos, kurią taip dažnai daro daugelis – sukamaisiais judesiais per ilgai valo tą pačią vietą, pamiršdami  greta esančius dantis.
 • kontroliuokite savo elgesį. Kaip rodo praktika, dažnai danties trupėjimo atvejų būtų galima išvengti, jei tik žmonės elgtųsi atsakingiau: sąmoningai atsisakytų valgyti karštą bei šaltą maistą vienu metu; nepiktnaudžiautų kietais maisto produktais, o prieš užsiimdami ekstremaliu sportu, pasirūpintų dantų apsaugomis.

Kaip matyti, daugeliui atveju, tik nuo jūsų pačių priklausys, ar sudarysite tinkamas sąlygas dantų trupėjimui. Tad elkitės atsakingai!

1 Comment

 1. TADAS

  Kodėl man dantis skilo , gal kokia bėda ar gedimas

  Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *