Protiniai dantys bei jų šalinimas yra viena iš tų procedūrų, kurios reikalingumas kelia nemažai diskusijų: vieni odontologijos specialistai tvirtina, kad šie dantys iš tiesų turėtų būti pašalinti ir kuo anksčiau bus atlikta ši procedūra, tuo geriau; tuo tarpu kiti šios srities žinovai teigia, kad tai nėra būtina. Tačiau, kaip yra iš tiesų? Pabandykime apžvelgti atvejus, kuomet dantų šalinimas yra tinkamas (o kartais – ir vienintelis įmanomas) sprendimas.
Protinių dantų šalinimas priklauso nuo individualios būklės
Prieš pradedant vardinti aplinkybes, kurioms susiklosčius išmintingiausia būtų pašalinti protinius dantis, reikėtų aptarti situaciją, kuomet nebūtina to daryti. Taigi, jei protiniai dantys yra visiškai išdygę, jei jų padėtis – taisyklinga, o būklė – puiki; jie nesukelia jokio diskomforto bei įmanoma užtikrinti tinkamą jų priežiūrą (galite lengvai juos pasiekti dantų šepetėliu, tarpdančių siūlu ir tinkamai išvalyti), tokiu atveju nėra jokios priežasties juos šalinti. Vis dėlto, atvejų, kuomet reikalingas protinių dantų šalinimas, taip pat netrūksta, tad pats metas su jais susipažinti.
Protinius dantis verta šalinti, jei:
- jiems išdygus, greta esantys ar priekiniai dantys pakeitė savo padėtį; pasislinko; tapo kreivi;
- protinių dantų padėtis yra netaisyklinga ir tai sukelia nemalonių pojūčių valgant bei kalbant, pavyzdžiui, sukandate burnos gleivinę;
- protinių dantų padėtis yra netaisyklinga, o jūsų laukia gydymas breketais;
- kamuoja pasikartojantis dantenų uždegimas bei skausmas aplink protinį dantį;
- šie dantys yra nepilnai išdygę (delsiant juos rauti, gali atsirasti cistų, kurias teks operuoti);
- protiniai dantys yra beviltiškos būklės.
Nesate tikri, ar jums reikalingas protinių dantų šalinimas? Pasikonsultuokite apie tai su savo dantų gydytoju. Jis įvertins situaciją ir, jei reikia, paskirs datą vizitui, kurio metu bus pašalinti protiniai dantys.