Danties nervo uždegimas

Odontologijos specialistai patvirtina liūdną žinią – į juos kasmet kreipiasi vis daugiau ir daugiau žmonių, kenčiančių dėl tam tikrų odontologinių ligų, iš kurių viena – danties nervo uždegimas, dar vadinamas pulpitu. Pasaulinė sveikatos organizacija tvirtina, kad norint išvengti tokio pobūdžio problemų, įskaitant ir pulpito, yra labai svarbu palaikyti tinkamą kasdieninę burnos higieną. Tačiau taip pat svarbu turėti ir kitos svarbios informacijos, pavyzdžiui, žinoti, kokios yra šios ligos priežastys, kaip ją gydyti ar kokių prevencinių priemonių imtis. Apie tai – jau netrukus.

Kas sukelia pulpitą?

Pulpitu yra vadinamas minkštojo darinio (pulpos), esančio danties viduryje, uždegimas, kuris gali kilti dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai pasitaikanti – prasta dantų priežiūra. Neužtikrinant tinkamos dantų priežiūros, kariesas pažeidžia emalį bei dentiną, o burnoje esančios bakterijos patenka į pulpą. Kitos pulpito priežastys – tam tikri cheminiai veiksniai, terminiai dirgikliai ar aplaidžiai atliktas odontologo darbas. Būtent dėl šios priežasties, būtina ypač atidžiai rinktis savo bei savo šeimos dantų gydytojus, įvertinti jų turimą patirtį bei žinias. Skiriami šie pulpito požymiai: staigus, aštrus skausmas (ypač suvalgius karšto ar šalto maisto); tamsiomis dėmėmis nusėtas danties emalis; didelė bei tamsi ertmė dantyje; dantų jautrumas ir dantenų tinimas. Negydomas danties nervo uždegimas sukelia daug nemalonių pojūčių; apsunkina valgymo procesą; o svarbiausia – gali sukelti kitas ligas, pavyzdžiui, periostitą (antkaulio – periosto uždegimą); osteomielitą (kaulų uždegimą); o taip pat ir periodontitą, kuris gali tapti dantų praradimo priežastimi. Na, o dantų implantai gali tapti greitu bei patikimu sprendimu, siekiant atkurti dėl periodontito ar kitų ligų prarastus dantis. Taip pat svarbu pabrėžti, kad pulpitas yra ne tik viena dažniausių burnos ertmės infekcijų, bet ir pavojingas žmonėms, kurie serga širdies ligomis. Didesnę riziką susidurti su pulpitu turi žmonės, kurie: buvo patyrę danties traumų, lūžių ar įskilimų; turi didelių, gilių plombų; buvo atliktas ortodontinis gydymas ar protezavimas vainikėliu.

Akcentuojama, kad pulpitas gali būti grįžtamasis (jį galima atpažinti iš skausmo, kuris kamuoja tol, kol veikia dirgiklis – pavyzdžiui, šaltis arba karštis). Dirgikliui dingus, atsistato ir pulpa, o simptomų – nebelieka. Na, o, jei dirgiklis nėra pašalinamas ir skausmas trunka ilgai, toks pulpitas vadinamas negrįžtamuoju.

Kokie yra galimi dantų uždegimo gydymo sprendimai?

Paciento nusiskundimai bei dantų apžiūra yra bene pagrindiniai akcentai, kurių reikia siekiant nustatyti šią ligą. Taip pat naudingi gali būti danties gyvybingumo testai.

Paprastai pulpitas gydomas chirurginiu būdu: dantis nuskausminamas, pašalinama pažeista pulpa, atliekamas kanalų gydymas bei plombavimas. Priklausomai nuo paciento situacijos, gali būti reikalingi keli apsilankymai pas odontologą. Vos pastebėję pirmuosius šios ligos požymius kreipkitės į dantų gydytoją, nelaukdami, kol negydoma liga sukels dar daugiau problemų. Šių dienų odontologija siūlo patikimus ir efektyvius sprendimus šiai problemai spręsti, užtikrindama geriausius rezultatus ir išsaugodama dantų funkcijas.

dantu uzdegimas

dantų uždegimas

Kaip jo išvengti?

Nors jau sužinojome, kaip yra gydomas pulpitas, kaip jį laiku atpažinti, o taip pat ir tai, kad šių dienų odontologija gali efektyviai išspręsti šią problemą, maloniausias scenarijus – galimybė apskritai išvengti šios ligos. Tačiau tam, kad tai būtų realybė, labai svarbu imtis prevencinių priemonių. Štai keletas patarimų, kurių būtina laikyti, jei norite išvengti šios ligos:

  • Valykite dantis ne mažiau nei du kartus per dieną; naudokite dantų siūlą bei burnos skalavimo skystį.
  • Maitinkitės subalansuotai, pasirūpinkite, kad jums netrūktų vitaminų bei mineralų, ribokite daug cukraus turinčių produktų vartojimą.
  • Venkite ypač kietų maisto produktų – dantų skilimą ar lūžius patyrę žmonės, turi didesnę tikimybę susirgti šia liga.
  • Reguliariai lankykitės pas savo dantų gydytoją patikrai bei profesionaliai burnos higienai atlikti. Į dantų kliniką turėtumėte atvykti ir vos tik pajutę pirmuosius šios ligos požymius. Jei jau susidūrėte su pulpitu, neverta bandyti išspręsti problemos vaistais – tai yra tik trumpalaikis sprendimas. Tinkamas gydymas gali būti suteiktas tik atvykus į odontologijos klinką.
  • Didelių, gilių plombų turintiems pacientams, verta  pasikonsultuoti su dantų gydytojų dėl  jų atnaujinimo. Žinant tai, kad didelės bei gilios plombos yra vienas iš pulpito tikimybę didinančių veiksnių, plombų korekcijos gali būti tinkamas prevencinis sprendimas.
  • Rekomendacijų ypač svarbu laikytis tiems, kurie patenka į vieną iš aukščiau įvardintų rizikos grupių.

Pulpitas – nemalonus pojūčius kelianti bei kasdienio gyvenimo kokybę galinti pabloginti liga. Kita vertus, laikydamiesi šių patarimų, gerokai sumažinsite jo atsiradimo tikimybę.

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *