Prarastų dantų atstatymas dantų implantais jau seniai ne naujovė odontologijos pasaulyje. Tuo pasinaudoję tūkstančiai pacientų gali vėl džiaugtis gražia šypsena, kokybišku net ir kiečiausio maisto kramtymu ir jokių problemų nekeliančia visos burnos sveikata.
Šis burnos sveikatos gerinimo pasirinkimas tiek pacientų, tiek odontologų tarpe palankiai vertinamas dėl daugelio privalumų, jo saugumo. Sėkmingų rezultatų rodikliai siekia net 98 procentus.
Atsakingai į savo darbą ir paciento sveikatą žiūrintis dantų gydytojas, niekuomet nepamiršta tų 2 procentų ir atsakingai stebi paciento būklę tiek implantavimo proceso metu, tiek per pooperacinę apžiūrą.
Laiku pastebėti danties implanto atmetimo požymiai užkerta kelią galimoms didesnėms komplikacijoms.
Danties implanto atmetimo priežastys
Terminas „ danties implanto atmetimas“ yra nemalonus tiek pacientą gydžiusiam odontologui, tiek pačiam pacientui. Įvertinti ar prigijo dantų implantai gydytojas gali maždaug po 3-4 mėnesių nuo implanto įsriegimo dienos, kol dar būna nepradėtas protezavimo etapas.
Priežasčių, kodėl implantas buvo atmestas, gali būti įvairių. Kai kurias jų pacientas gali kontroliuoti, kai kurių – ne. Šalia to visuomet kyla klausimas: kiek už tai atsakingas gydantis odontologas?
Be abejonės, gydytojo darbas turi būti nepriekaištingas ir profesionalus. Jeigu gydytojas, pradėjęs dantų implantavimą, perkaitins ruošiamą implantui vietą, galima tikėtis implanto atmetimo.
Patyrę odontologai pabrėžia dar vieną savo kolegų klaidą: baigus procedūrą negalima kurį laiką per stipriai spausti implanto, kol jis dar pilnai nesuaugo su jį supančiu kaulu.
Todėl rekomenduojama nesidrovėti ir drąsiai paprašyti gydytojo išsamiai nupasakoti kokios procedūros ir kaip bus atliekamos viso gydymo metu.
Tuo pačiu, privalu pateikti savo vartojamų receptinių ir nereceptinių vaistų sąrašą ir atvirai atsakyti į visus konsultacijos metu užduotus medicininius klausimus. Užsimezgęs glaudus bendravimas tarp mediko ir paciento abiems pusėms suteiks daugiau pasitikėjimo ir saugumo.
Vis gi danties implanto atmetimo priežasčių, kurias gali ir privalo kontroliuoti pats pacientas, esti gerokai daugiau. Kadangi implantavimo paslaugų garantinis laikas – visas likęs gyvenimas, jos pareikalauja nemažai laiko ir yra tikrai nepigios, pacientas turėtų vengti ir, tuo labiau, nesudaryti sąlygų dantų implantams neprigyti.
Kad išvengtumėte to, pateiksime svarbiausias priežastis, kurios gali įtakoti danties implanto neprigijimą:
- Netinkama burnos higiena. Labai svarbu kruopščiai laikytis net ir pačių smulkiausių gydytojo nurodymų. Dantis valyti reikėtų itin atsargiai, o operacinės žaizdos pirmas 12 valandų geriausia visai neliesti. Naudokite tik minkštą dantų šepetėlį ir labai kruopščiai išskalaukite burną. Bet kokie likę nešvarumai – tai trumpiausias kelias infekcijai ar uždegimui susidaryti. Kiekvieno paciento atvejis yra unikalus, tad ir priežiūros ypatumai kiekvienam žmogui turi savus aspektus. Kaip jau minėjome, labai svarbu laikytis savo odontologo nurodymų.
- Rūkymas. Ne paslaptis, rūkymas ar tabako kramtymas dažnai būna svarbia priežastimi kilti įvairioms dantų ligoms. Ne išimtis ir dantų implantų prigijimas. Jeigu rūkote ir planuojate dantų implantavimą, turite žinoti, jog nikotinas lėtina gijimo procesą. Tai nereiškia, kad rūkantiems žmonėms negalima įsriegti dantų implantų. Tiesiog jiems kyla didesnė komplikacijų ir implantų atmetimo grėsmė. O ir visas gijimo procesas gali trukti ilgiau, nei nerūkančiam asmeniui.
- Polinkis griežti dantimis. Dantis savo vietoje laiko periodonto raištis. Tad griežiant ar kramtant dantimis, raištis dalį jėgos amortizuoja. Implantas tokio raiščio neturi, tad jaučia didesnį spaudimą nei buvęs natūralus dantis. Tokiais atvejais odontologai rekomenduoja įsigyti dantų apsaugas, kad dantų griežimas netaptų implanto atmetimo priežastimi.
- Nusilpęs paciento organizmas. Kaip jau minėta, konsultacijos metu patartina atvirai gydytojui papasakoti apie visus negalavimus ir naudojamus vaistus. Tuomet specialistas gali nustatyti kiek paciento organizmas pajėgus susidoroti su jam teksiančiu krūviu. Tuo pačiu gydytojas rekomenduos priemones ar nukreips pas kitą specialistą, padėsiantį pastiprinti imunitetą.
- Netinkama mityba. Dvi valandas po operacijos rekomenduojama išvis nevalgyti. Visą likusią dieną ar net keletą dienų po procedūros reiktų vengti grubaus, kieto ir karšto maisto bei gėrimų. Susilaikymas nuo alkoholio vartojimo taip pat padės greičiau džiaugtis puikiais gijimo rezultatais. Juk nesinori, kad kieto maisto padarytos žaizdelės ar jo likučiai, įstrigę operuotoje vietoje, sukeltų infekciją ir tuo pačiu grėsmę sklandžiam implanto prigijimui.
Danties implanto atmetimo požymiai
Net ir laikantis visų gydytojo nurodymų, kartais nutinka taip, jog danties implantus organizmas atmeta. Tokiu atveju labai svarbu kuo anksčiau atpažinti atmetimo požymius ir kiek galima skubiau bei efektyviau sustabdyti visam organizmui žalingą procesą. Taigi, kokie tie danties implanto atmetimo požymiai? Specialistai išskiria šiuos pagrindinius:
- Aplink įsriegtą implantą esančių dantenų skausmas ir patinimas. Šis požymis tikriausiai rodo, jog organizmas dėl vienokių ar kitokių priežasčių implanto priimti nenori. Anot odontologų, tokie jutimai gali atsirasti ir dėl žmogaus įgimto jautrumo, polinkio lėtai gyti žaizdoms. Vis gi, jeigu pajutote patinimą, dilgčiojimą ar skausmą, nedelsdami kreipkitės į Jus gydantį odontologą.
- Pakilusi kūno temperatūra. Šiek tiek aukštesnė kūno temperatūra gali atsirasti ir dėl streso, kurį organizmas patyrė operacijos metu. Tačiau nederėtų į tai žiūrėti pro pirštus. Jeigu temperatūra laikosi ilgesnį laiką, nedelsiant praneškite savo gydytojui odontologui.
- Užsitesęs kraujavimas. Tikėtina, jog žaizda po operacijos pakraujuos 2-3 dienas. Uždėkite ant operuotos vietos marlės gabalėlį ir švelniai sukąskite. Palaikius pusvalandį, kraujavimas turėtų praeiti. Jeigu kraujavimas nesiliauja keletą dienų ir tampa gausesnis, turėtumėte susirūpinti. Net jeigu būkštavimai nepasitvirtins, galėsite jaustis ramiau ir saugiau.
- Slankiojantis implantas. Implanto judėjimas gijimo proceso pabaigoje – išties negeras požymis. Implantas privalo būti visiškai sugijęs su kaulu ir nejudėti. Dažnai pacientai daro klaidą bandydami išmėginti implanto prigijimą liežuvio pagalba. Tokiu būdu egzistuoja rizika jį išjudinti dar nesugijus su kaulu. Implanto prigijimo patikrą gali atlikti tik odontologas. Švelniai patapšnojęs per dantų implantą su gydymo įrankiu, specialistas iš tam tikro garso gali nuspręsti kaip gerai implantas suaugo su kaulu. Tai vienas populiariausių gydytojų testų, parodančių procedūros sėkmę ar nesėkmę.
Rizikos grupės, turinčios didesnę danties implanto atmetimo tikimybę
Nors manoma, kad dantų implantavimas yra galimas atlikti kiekvienam žmogui, vis gi egzistuoja tam tikri faktoriai, kurie lemia didesnę implantų atmetimo riziką. Tai tokie pacientai:
- Stipriai sunykusį žandikaulį ir mažą kaulinio audinio tankį turintys asmenys;
- Kiekvieną dieną didelį cigarečių kiekį surūkantys žmonės;
- Pacientai jau kurį laiką sergantys lėtinėmis ligomis: cukriniu diabetu, imuninės sistemos nepakankamumu, hemofilija ir kt.;
- Pacientai, kenčiantys nuo chroniško bruksizmo (griežimas dantimis).
Odontologai pabrėžia, jog turimi minėti negalavimai šiomis spartaus medicinos tobulėjimo dienomis – dar ne nuosprendis ar priežastis atsisakyti dantų implantų.
Kiekvienai problemai parenkamas individualus gydymas ir jau po keletos mėnesių pacientai, mintyse atsisakę svajonės džiaugtis naujais dantimis, vėl gali plačiai šypsotis,mėgautis bet kokiu maistu ir nesirūpinti dėl dantų netekimo sukeltų nepatogumų.
Tą patį galima pasakyti ir tiems žmonėms, kurie pajutę minėtus dantų implantų atmetimo požymius, netenka vilties turėti „pilną dantų burną“. Pacientai visuomet gali išsaugoti jau turimus implantus, svarbu tik laiku atverti savo odontologo kabineto duris ir pranešti apie kilusius sunkumus.
Laba diena. Man įsriegti keturi implantai, tačiau po penkių mėnesių gydytojas nustatė, kad vienas jų juda, t. y. – neprigyjo. Pažymėtina, kad po keturių mėnesių nuo implantų įsriegimo daryto rengeno nuotrauka nerodo, kad šis implantas neprigyjęs. Gydytojas sako, kad protezas ant trijų implantų nesilaikys, todėl ketvirtąjį reiks įsriegti kitoje žandikaulio vietoje ir turėsiu papildomai sumokėti už gyjimo galvutę. Ar gali būti, kad implantas išsijudino po keturių mėnesių, ir, ar teisėtai pršoma papildomai sumokėti už minėtą galvutę, kai visur rašoma, kad naujas implantas įsriegiamas nemokamai? Ačiū.