Dantų fluorozė: ką apie tai verta žinoti kiekvienam?

 

Dantų ligos yra įvairios, tačiau apie kiekvieną iš jų yra būtina žinoti bent pačius svarbiausius faktus. Tokiu atveju bus kur kas lengviau atpažinti simptomus; suprasti, kuomet verta kreiptis į gydytoją bei pradėti gydymą. Na, o šį kartą siūlome sužinoti svarbiausius akcentus apie dantų fluorozę.

Dantų fluorozė yra biogeocheminės kilmės liga, kuri kyla tuomet, kai danties audiniai savo formavimosi bei vystymosi metu yra pažeidžiami padidintų fluoro dozių.

 

Dantų fluorozės simptomų – ypač daug

Skiriama ypač daug šios ligos požymių, tačiau didžioji dalis jų yra susijusi su dantų išvaizdos pokyčiais. Tai – baltos linijos ant danties emalio; dėmėtas išdygusių dantų emalis; įvairių spalvų dėmė ant emalio (pradedant gelsvomis ir užbaigiant ypač tamsiomis dėmėmis); matinis danties paviršius. Esant sunkesnei fluorozės formai, galimas dantų trupėjimas; dantų kraštų nelygumai ar net dantų skausmas.

 

Atsiradimo priežastys

Kaip ir bet kuri kita liga, dantų fluorozė atsiranda dėl tam tikros priežasties, tai – fluoro perteklius, atsirandantis, dėl:

  • ilgalaikio geriamo vandens, turinčio padidintą fluoro kiekį, vartojimo;
  • per dažno gėrimų bei maisto produktų, kurie buvo pagaminti naudojant fluoruotą vandenį, vartojimo;
  • per dažno arba netinkamo kitų gaminių, kuriuose yra fluoro (maisto papildų; dantų bei burnos priežiūros priemonių) vartojimo;
  • gali atsirasti ir asmenims, kurie netinkamai išskalauja burną po dantų valymo.

 

Kaip gydoma dantų fluorozė?

Priklausomai nuo to, kaip toli pažengusi liga, ji gali būti gydoma šiais būdais:

  • jei dantų emalis yra nusėtas dėmėmis; gali būti taikomas profesionalus dantų balinimo kursas, kurį sudaro 3 – 4 apsilankymai odontologijos klinikoje;
  • esant emalio nutrupėjimui; danties audiniai gali būti atkuriami estetinio plombavimo metu;
  • jei liga ypač pažeidė dantis, juos gali tekti atkurti implantais.

Tačiau svarbiausia atkreipti dėmesį į tai, jog vos tik pastebėjus pirmuosius šios ligos požymius, nereikėtų bandyti problemos spręsti savarankiškai – tokiu būdu galite dar labiau pažeisti dantų emalį.  Verčiau iš karto užsiregistruokite konsultacijai pas dantų gydytoją – įvertinęs situaciją, jis praneš apie tinkamiausią gydymo būdą.

 

Dantų fluorozės išvengti bus paprasčiau, jei…

 

Ne paslaptis, kad tinkamas gyvenimo būdas bei kasdieniai įpročiai gali padėti išvengti daugybės ligų, tarp jų ir dantų fluorozės. Taigi, dalinamės keliais paprastais patarimais, kurie padės išvengti šio nemalonios ligos, galinčios neatpažįstamai pakeisti Jūsų dantų išvaizdą:

  • įsitikinkite, kad vanduo, kurį geriate bei naudojate maisto ruošai, nėra persotintas fluoru;
  • po dantų valymo kokybiškai išskalaukite burną;
  • vartokite kuo daugiau produktų, turinčio kalcio – jis neutralizuoja fluorą;
  • saikingai vartokite produktus, kuriuose gausu fluoro (žuvį; jūros kopūstus; arbatą ir t.t.).

 

Dantų fluorozė gali neatpažįstamai pakeisti Jūsų dantis, o pirminę išvaizdą sugrąžinti gali tik  odontologo  parinkti sprendimai (dantų balinimas; estetinis plombavimas ar dantų implantacija). Laikydamiesi šių patarimų, sumažinsite šios ligos tikimybę, o vos tik pastebėję pirmuosius jos požymius, iš karto kreipkitės į dantų gydytoją.