Dantų ligos: susipažinkite, atpažinkite ir priimkite tinkamiausius sprendimus

 

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo 60 iki 90 proc. mokyklinio amžiaus vaikų bei beveik 100 proc. suaugusiųjų, anksčiau ar vėliau, susiduria su dantų ligomis. Laiku negydomos dantų ligos virsta didelėmis problemomis – galimas dantų praradimas; taip pat blogėja bendra žmogaus fizinė bei emocinė sveikata.

Maža to, ši organizacija primena ir apie tai, kad dažniausia mirties priežastis yra širdies bei kraujagyslių ligos (dėl jų miršta apie 17 milijonų žmonių visame pasaulyje kasmet). Na, o burnos ertmės ligos yra įvardijamos kaip vienas svarbiausių širdies ir kraujagyslių ligų faktorių. Dar daugiau – delsiant spręsti dantų problemas, vėliau tenka skirti kur kas daugiau laiko bei pinigų gydymui.

Tad kviečiame sužinoti daugiau apie pagrindines dantų ligas: susipažinkite, sužinokite, kaip jas įvertinti, ir ko imtis, kad šių ligų pavyktų išvengti, o susirgus – gydymas būtų kuo efektyvesnis bei paprastesnis.

 

Danties nervo uždegimas

Danties nervo uždegimas (pulpitas) – minkštojo audinio (pulpos) uždegimas. Dažniausia šios dantų problemos priežastis – nepakankama arba neatsakinga burnos higiena. Kariesui pažeidus emalį bei dentiną, bakterijos patenka į pulpą, sukeldamos uždegiminius procesus.  Požymiai: jaučiamas aštrus skausmas valgant karštą ar šaltą maistą, dantenos yra jautrios bei patinusios, pastebima tamsi ertmė dantyje.

 

Dantų skausmas

Ko gero, būtų sudėtinga rasti žmogų, kuris nežinotų, ką reiškia dantų skausmas. Tačiau svarbiausia suprasti, kad jis gali kilti dėl labai įvairių priežasčių (paviršinio arba gilaus ėduonies, danties nervo uždegimo, paradantozės, bruksizmo, skilimo, lūžio, traumos, protinių dantų dygimo, vitaminų trūkumo, esant sunkiai fluorozės formai ar kitoms sveikatos problemoms).

Taip pat būtina prisiminti, kad vaistai nuo skausmo problemos neišspręs – tik trumpam pašalins esamą diskomfortą. Tad, jei skauda dantį, kreipkitės į dantų gydytoją – bus nustatyta diagnozė bei parinktas efektyviausias gydymas.

 

Dantų fluorozė

Nemažai daliai žmonių tenka susidurti ir su dantų fluoroze, kuri kyla dėl per didelių fluoro dozių. Ją atpažinti galite pagal šiuo požymius: baltas linijas ar dėmes ant emalio; matinį danties paviršių, dantų kraštų nelygumus ar skausmą.

Tikimybė išvengti šios dantų problemos bus kur kas mažesnė tuo atveju, jei vengsite vartoti ar maisto ruošai naudoti vandenį, kuriame gausu fluoro; o baigę valyti dantis kruopščiai išskalausite burną. To mokykite ir savo vaikus – praktika rodo, kad ypač didelė dalis mažamečių šį veiksmą atlieka netinkamai.

 

Gingivitas

Gingivitas – viena labiausiai paplitusių dantenų problemų. Požymiai, padėsiantys suprasti, kad Jūsų dantenos yra pažeistos gingivito, yra: dantenų tinimas, jautrumas, kraujavimas, pakitusi spalva (tamsiai raudona, melsva). Labai svarbu laiku pradėti gydymą, priešingu atveju gali kilti paradantozė. Sergant dantenų ligomis labai svarbu užtikrinti kruopščią burnos priežiūrą, ypač gelbsti burnos irigatorius.

Gingivitas ir pagrindinės jo rūšys

Dantenų uždegimas – kaip to išvengti?

 

Paradantozė

Paradontozė – ūmaus uždegimo liga. Šią ligą, paprastai kylančią dėl laiku negydyto gingivito, išduoda tokie požymiai, kaip: dantenų paraudimas, patinimas, kraujavimas, atitraukimas nuo dantų; dantų paslankumas, pozicijos keitimas, jautrumas; prastas burnos kvapas. Blogiausias šios ligos scenarijus – dantų praradimas. Paradontozės požymiai ir atpažinimas

 

Dantų implantų komplikacijos bei problemos

Atsižvelgiant į tai, kad dantų implantų prigijimo rodiklis siekia maždaug nuo 96 iki 98 proc., reikia pastebėti, jog nors tokie atvejai ir reti, gali kilti komplikacijų, susijusių su konkrečiomis situacijomis. Viena iš jų – organizmas atmeta implantą. Pastebėta, kad tokia rizika kyla rūkantiems arba gydytojo rekomendacijų nesilaikantiems pacientams.

Dėl gydytojų aplaidumo ar kompetencijos trūkumo, gali kilti tokios problemos, kaip greta esančių dantų, nervo ar sinuso pažeidimas. Na, o nežymus pooperacinis kraujavimas ar tinimas yra pakankamai dažna, tačiau visiškai natūrali būsena.

 

Osteomielitas

Osteomielitas – kaulo uždegimas, galintis kilti dėl vidinių bei išorinių veiksnių. Jei vidiniai veiksniai slypi paciento kūne ir yra susiję su tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, tai išoriniu veiksniu neretai tampa nekokybiškas danties rovimas ar netinkamai gydyta danties šaknis. Dėl šių aplinkybių kyla uždegimas žandikaulio srityje.

 

Rezekcija

Pasitaiko atvejų, kuomet priekinio ar krūminio danties šaknies viršūnėje vykta uždegiminiai procesai, tačiau pacientas apie tai neįtaria, kadangi nejaučia jokių simptomų, skausmo – taip pat.

Apie šią problemą dažniausiai sužinoma tik pradėjus kamuoti ūmiam skausmui. Tokiu atveju atliekama rezekcija – procedūra, kurios metu šalinama ir danties šaknies viršūnė ir ją supantys pažeisti audiniai. Ši procedūra nėra sudėtinga, o gijimo laikotarpis nesukelia daug diskomforto.

 

Danties cista

Dar viena problema, su kuria susiduria dalis pacientų, yra danties cista. Tai – skysčiu ar pulpa pripildyta ertmė, galinti susidaryti tiek minkštajame, tiek kietajame audinyje. Jos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: karieso, patirtų traumų ar nekokybiškai atlikto edodontinio gydymo. Ypač atsakingai rinkitės chirurgą – odontologą, kuris atliks cistos šalinimo operaciją.

 

Dantenų recesija

Atvejis, kuomet dantenos atsitraukia nuo dantų, atidengdamos šaknis ir jie vizualiai atrodo kur kas ilgesni, yra vadinama dantenų recesija. Šiandien odontologija siūlo puikius sprendimus šiai problemai spęsti, tačiau pirmiausia dantų gydytojas turėtų įvertinti, ar tai nėra periodontito požymis.

Jei taip, tokiu atveju, turi būti atliekamas paradantozės gydymas. Na, o, jei taip nutiko ne dėl periodontito, galima imtis sprendimų, padėsiančių atkurti estetinį vaizdą. Tokiai atvejais idealiu variantu tampa dantenų plastika, kuomet dantų šaknų paviršius, pasitelkiant dantenų transplantaciją, yra uždengiamas.

 

Diastema

Diastema (tarpas tarp priekinių dantų), gali sukelti tam tikrų nepatogumų, pavyzdžiu, kliudyti tarti kai kuriuos priebalsius, o valgymo metu nuotaiką gali sugadinti jame užstringantys maisto likučiai.

Be to, diastemas turintys žmonės, dažniausiai nėra patenkinti ir esamu vaizdu. Ir nors diastemos gali susiformuoti dėl įvairių priežasčių (dantų formos ar dydžio anomalijų, svetimkūnių, esančių viršutinių priekinių dantų šaknų srityje) arba būti tiesiog paveldimos, šiuolaikinė odontologija siūlo greitą bei patikimą šios problemos sprendimą – estetinį plombavimą. Jo metu (dažniausiai prireikia 1 ar 2 vizitų), koreguojama priekinių dantų forma, tad tarpo nebelieka; atkuriamas nepriekaištingas estetinis vaizdas.

 

Dantų ėduonis

Dantų ėduonies priežastis – kai dantų emalyje ima mažėti mineralinių medžiagų – kalcio bei fosforo. Taigi, kai pradeda trūkti šių medžiagų, emalis ima silpnėti, o jo paviršiuje atsirasti įtrūkimų bei įbrėžimų; ilgainiui jis lūžta, dantyje suformuodamas ertmę.

 

Dantenų kraujavimas

Jei šis nemalonus reiškinys Jus aplanko labai retai, tai gali reikšti, jog, galbūt, buvote nepakankamai atsargūs ir dantis valėte pernelyg intensyviai arba tiesiog neapdairiai naudojote tarpdančių siūlą. Vis dėlto, jei dantenos kraujuoja dažnai ir jas lydi kiti simptomai (tinimas, jautrumas, skausmas), būtina apie tai informuoti gydytoją.

Tikėtina, kad visi šie požymiai praneša apie gingivitą, vėliau galintį lemti paradantozę. Taip pat dantenų kraujavimas gali kamuoti dėl vitaminų trūkumo, ar tam tikrų vaistų vartojimo. Dantų sveikatai taip pat įtakos turi ir mityba. Kas padeda o kas kenkia dantims?

 

Nuskilo danties gabaliukas

Tai – problema, su kuria susiduria nemaža dalis žmonių. Nors taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių (natūralaus nusidėvėjimo, traumų, kieto maisto, neatsargaus elgesio ar per didelio krūvio kandant), gera žinoti, kad odontologija siūlo patikimą, saugų ir pakankamai greitą prarastų dantų audinių atkūrimą.

Tai – estetinis plombavimas, kurio metu atkurti dantys atrodo patraukliai, natūraliai bei puikiai atlieka savo funkciją. Tačiau pat vertėtų prisiminti, kad praradus net ir nedidelę dalį danties, būtina kuo greičiau kreiptis į dantų kliniką dėl jų atkūrimo, priešingu atveju rizikuojama prarasti dar daugiau danties audinių. Nuskilo danties gabaliukas – kaip verta elgtis?

 

Alveolitas

Praėjus dienai ar dviem po sudėtingos ar netinkamai atliktos danties rovimo operacijos, kaulinėje vietoje, kur buvo danties šakinis, gali prasidėti uždegimas, vadinamas alveolitu. Atpažįstamas pagal vidutinį arba ypač stiprų, tvinkčiojantį skausmą, galintį išplisti į ausų ar sprando sritį.

 

Kietas darinys ant dantenų

Kietas darinys – nedidelis gumbelis ant dantenų, lūpų, liežuvio, gomurio ar vidinės žandų pusės, taip pat yra viena iš priežasčių, dėl kurios būtina kreiptis į gydytoją. Šis burnos ertmės pokytis gali pranešti apie vieną klastingiausių bei pavojingiausių burnos ertmės ligų – burnos vėžį, galintį tapti mirties priežastimi.

Kiti šios ligos požymiai: yrantys lūpų ar dantenų audiniai; lėtai gyjančios burnos ertmė opos; jausmas, tarsi kas nors būtų įstrigęs gerklėje; akivaizdus svorio praradimas.

 

Priekinių dantų problemos

Įvairios traumos bei nelaimingi atsitikimai sukelia padarinių. Priekiniai dantys – taip pat ne išimtis: būtent jie pažeidžiami labiausiai. Tad, jei sportuodami, dirbdami, keliaudami patyrėte traumą bei netekote dalies priekinių dantų audinių, būtina juos kuo greičiau atkurti.

Gydytojo apžiūra reikalinga net ir tuo atveju, jei iš pirmo žvilgsnio nematyti jokių priekinių dantų pokyčių. Jos metu bus įvertinta, ar trauma iš tiesų neturėjo neigiamos įtakos Jūsų dantims.

 

Odontofobija

Siekiant ne tik įvardinti pagrindines dantų ligas, bet ir kuo geriau suprasti pacientus; problemas, su kuriomis jie susiduria, būtina paminėti ir odontofobiją. Tai – nepagrįsta baimė gydyti dantis. Ir tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tai nėra rimta – iš tiesų, šią baimę jaučia net 40 procentų visų pacientų.

Ir daugelis jų vėliau prasitaria apie tai, kad būtent ši nepagrįsta baimė ne vieną mėnesį ar metus sulaikė nuo apsilankymo dantų klinikoje. Na, o profesionalai dar kartą primena: būtina pažaboti nuogąstavimus ir pagalbos kreiptis kuo greičiau. Tai lems trumpesnį gydymo laikotarpį ir, tikėtina, mažesnes išlaidas.

Dantų ir burnos ligos – svarbu tinkamas gydymo laikas ir prevencija

 

Kaip matyti, dantų ligos bei su jais susijusios problemos yra labai įvairios. Žinant jų požymius, bus lengviau pastebėti pasikeitusią situaciją ir laiku apie tai pranešti savo dantų gydytojui. Ir žinoma, nepamirškite tinkamos burnos higienos bei sveiko gyvenimo būdo – tai geriausios prevencinės priemonės nuo visų ligų!