Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad dantų trupėjimas bei skilimas kamuoja ypač didelę dalį skirtingo amžiaus gyventojų įvairiausiose šalyse. Vos tik prasidėjus šiems procesams, yra būtina kreiptis į specialistus, kad būtų atliktas prarastų danties audinių atkūrimas, kadangi nesiimant jokių veiksmų, galima prarasti dantis, o tuomet bus reikalingas jų implantavimas. Tačiau taip pat svarbu suprasti, kad niekas nevyksta be priežasties, tad, jei susiduriate su dantų trupėjimu ar lūžimu, būtina išsiaiškinti, kodėl tai nutinka ir kaip turėtumėte koreguoti savo įpročius, dantų priežiūros rutiną, mitybą ir t.t.
Pažeidėte dantų emalį? Dantų trupėjimo išvengti bus sunku
Viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios gali kilti dantų trupėjimas, yra pažeistas jų emalis. Moksliniai tyrimai tvirtina išvadą, kad būtent dantų emalis yra tvirčiausias mūsų organizmo audinys. Tačiau nesunku pastebėti paradoksą: nors ir yra tvirčiausias, jį pažeisti – ypač lengva, kadangi egzistuoja daugybė jam galinčių pakenkti veiksnių.
Netinkami mitybos įpročiai
Ypač dažnai emalio pažeidimus sukelia netinkama mityba. Kalbant apie ją, reikėtų pastebėti, kad yra daugybė dalykų, kurie gali būti kenksmingi ar net pražūtingi jūsų dantims. Visų pirma, dantų emaliui ypač kenkia saldūs bei rūgštūs maisto produktai ir gėrimai (štai, kodėl daugelio taip mėgstamas ir dažnai kiekvieną rytą geriamas gazuotas vanduo su citrina, nėra toks jau ir sveikas). Taigi, jei siekiate išvengti dantų emalio pažeidimų bei trupėjimo rizikos, turėtumėte ypač griežtai riboti saldžių bei rūgščių produktų ir gėrimų vartojimą. Tą patį galima pasakyti ir apie daugelio mėgstamą šaltą – karštą derinį (pavyzdžiui, atsisakyti ką tik iškepto obuolių pyrago, patiekiamo su ledais), kadangi tokie pasirinkimai gali pamaloninti jūsų gomurį, tačiau tuo pat metu – pakenkti dantų emaliui (staigus teminis plėtimasis ar traukimasis gali tapti emalio įtrūkimų priežastimi).
Nepakankama burnos higiena
Dar viena priežastis, galinti sukelti emalio pažeidimus, yra nepakankama burnos higiena. Jei apnašos nėra pašalinamos, atsiranda rūgštys, ardančios danties emalį.
Netaisyklingas dantų valymas
Netaisyklingas dantų valymas taip pat gali tapti emalio pažeidimų priežastimi. Paprastai taip nutinka tais atvejais, jei pasirenkamas pernelyg kietas dantų šepetėlis, abrazyvių dalelių turinti dantų pasta, neatsargiai naudojamas tarpdančių siūlas ar tuomet, kai dantys valomi netaisyklingais judesiais.
Nekokybiškas dantų balinimas
Dantų emaliui gali pakenkti ir nekokybiškas balinimas, ypač tais atvejais, jei ši procedūra atliekama namuose. Odontologų praktika rodo, kad neretai dantis savarankiškai panorėję išsibalinti žmonės pasirenka netinkamas priemones ar klaidingai atlieka šią procedūrą. Taigi, jei norite turėti ne tik baltus dantis, bet ir jiems nepakenkti, tuomet atsisakykite minties apie savarankišką jų balinimą – procedūrą patikėkite profesionalams.
Dantų papuošalai ne tik puošia, bet ir žeidžia
Odontologai tvirtina, kad siekiant turėti nepriekaištingo būklės bei išvaizdos dantis, tikrai nevertėtų rinktis liežuvio papuošalų. Pastarieji silpnina danties emalį, todėl rizikuojama netekti dalies audinių.
Tad, jei susidūrėte su čia problema, iš karto reikalingas nuskilusio danties tvarkymas, užkirsiantis kelią dar didesnės išlaidoms bei diskomfortui.