Dantų skausmas: dėl kokių priežasčių jis kyla?

 

Danties skausmas praneša apie problemą. Vis dėlto, žmogui, kuriam suskausta dantis, gali būti sudėtinga suprasti, kodėl taip nutiko. Ir iš tiesų – danties skausmas gali kilti dėl įvairių priežasčių, tad pabandykime apžvelgti, kokios jos; o taip pat, kaip pagal skausmo intensyvumą, paplitimą, dažnį bei kitus rodiklius, galima atpažinti skausmo priežastį.

 

Dantų skausmas, sukeltas paviršinio ėduonies

Tai – bene dažniausia dantų skausmo priežastis. Svarbu pastebėti, kad paviršinis ėduonis apima danties emalį, tad pakankamai ilgą laiką gali nebūti jokių aiškiai pastebimų požymių, išskyrus nežymų bei greitai praeinantį diskomfortą ar skausmą, kuris jaučiamas valgant saldų, karštą ar šaltą maistą. Taip pat svarbu pastebėti, kad odontologų praktika rodo, kad nemaža dalis pacientų paviršinio ėduonies sukeltus nemalonius pojūčius yra linkę ignoruoti.

 

Dantų skausmas, sukeltas gilaus ėduonies

Vis dėlto, skausmą gali sukelti ne tik paviršinis, bet ir gilus ėduonies. Jei paviršinis ėduonis nėra laiku sustabdomas, pasiekiamas dentinas, o tuomet dantų skausmas pacientą kamuoja valgant kietesnį maistą; be to, atsiranda reakcija į temperatūros svyravimus. Vis dėlto, šių aplinkybių sukeltas skausmas dažniausiai trunka neilgai ir praeina savaime.

 

Danties skausmas, sukeltas pulpito

Pulpitas arba tiesiog danties nervo uždegimas, taip pat gali tapti žmogų kamuojančio dantų skausmo priežastimi. Tokiais atvejais jis apima visą žandikaulį ir, dažniausiai, savaime nesibaigia. Be to, pacientas jį paprastai pradeda jausti vakare ar net naktį.

 

Dantų skausmas, sukeltas periodontito

Kai dantis tampa nebegyvybingu, pacientas tam tikrą laiko tarpą gali iš viso nejausti jokių nemalonių požymių, tačiau nereikia pamiršti, kad danties šaknies viršūnės srityje vyksta uždegiminiai procesai. Būtent todėl pacientas aplink pažeistą dantį imą jausti maudžiantį skausmą; kandant taip pat kamuoja nemalonūs pojūčiai. Taigi, dažniausiai vengiama kramtyti ta puse, kurioje yra pažeistas dantis. Be to, atsiradus periodontitui, gali varginti ne tik dantų skausmas, bet ir nežymiai pakilti kūno temperatūra.

 

Dantų skausmas, sukeltas skilimo ar lūžimo

Dėl per didelio krūvio kandant ar kramtant kietą maistą, dantis gali skilti ar net nulūžti. Tokiu atveju pacientą ima kamuoti dantų skausmas lūžio srityje, taip pat jaučiamas diskomfortas prilietus liežuviu. Be to, būtina kuo greičiau atstatyti skilimo ar lūžio metu prarastus danties audinius, priešingu atveju rizikuojama netekti viso likusio danties.

 

Dantų skausmas, sukeltas traumos

Dantų skausmo priežastimi gali tapti trauma, patirta sporto, ekstremalaus laisvalaikio ar nelamingo atsitikimo metu. Priklausomai nuo traumos pobūdžio bei stiprumo, pacientas gali ne tik pažeisti, bet ir apskritai netekti danties. Tokiu atveju būtina dantį atstatyti, o tam geriausiai tinka dantų implantai.

 

Dantų skausmas, atsirandantis dygstant protiniams dantims

Dygstant protiniams dantims, žmogų gali kamuoti ūmus, greta esančių dantų skausmas. Beje, pastarasis vien tik dantų zona dažniausiai neapsiriboja ir išplinta į ausų ar smilkinių sritį; be to, gali sukelti ir galvos skausmą. Ir tai dar ne viskas – gali pakilti  ir kūno temperatūra.

 

Dantų skausmas, sukeltas bruksizmo

Bruksizmas, arba tiesiog griežimas dantimis, taip pat gali tapti skausmo priežastimi. Dar svarbiau tai, kad griežimas dantimis gali sukelti ne tik dantų, bet ir žandikaulio, kaklo ar veido raumenų skausmus, tačiau dažnas to net nepastebi, nes dantimis griežia apimtas streso ar miego metu.

 

Nemalonūs pojūčiai, sukelti netinkamų dantų valymo įpročių

Kartais pasitaiko ir atvejų, kuomet nemalonūs pojūčiai kamuoja dėl ypač paprastos priežasties – netinkamų dantų valymo įpročių. Dantų gydytojų praktika rodo, kad kai kurie pacientai dantis pernelyg intensyviai; per stipriai spausdami dantų šepetėlį; taip pat neatsargiai naudojasi dantų siūlu. Dėl šių priežasčių gali kilti diskomfortas; mausti dantenas ir t.t.

 

Dantų skausmas sukeltas, kitų sveikatos problemų

 

Ir nors dantų skausmas, kaip matyti, paprastai kyla dėl dantų ligų bei pažeidimų, negalima pamiršti, kad jo priežastimi gali tapti kitos sveikatos problemos. Kitais žodžiais tariant, jei jums suskaudo dantį ar žandikaulį, taip galėjo nutikti ir dėl kitų ligų – cukrinio diabeto, onkologinių, sinuso uždegimo, migrenos, virusinių burnos ertmės infekcijų, įtakos.

Kaip matyti, dantų skausmas bei nemalonūs pojūčiai gali kamuoti ne tik dantų ligų bei problemų (paviršinio ar gilau ėduonies; pulpito, periodontito; skilimo ar lūžio; protinių dantų dygimo; bruksizmo); bet ir dėl kitų aplinkybių – netinkamų dantų valymo įpročių ar sveikatos sutrikimų.

Taigi, nežinant tikslios priežasties, savarankiškos pastangos kovoti su dantų skausmu gali atnešti daugiau žalos nei naudos, o delsimas gali baigtis dantų praradimu. Tad pasielgsite kur kas išmintingiau, jei iš karto užsiregistruosite pas savo dantų gydytoją. Jis nustatys tikslią skausmo priežastį ir paskirs reikiamą gydymą.

Paskutinį kartą atnaujinta