Dantų protezavimas

Dantys – darni sistema ir net vieno netekimas, gali lemti neigiamus fizinės ar emocinės sveikatos pokyčius. Praradus dalį danties audinių, puikia išeitimi gali tapti estetinis plombavimas; tačiau, jei nustatomi danties šaknies pažeidimai; podanteniniai pažeidimai ar apskritai netenkama danties, geriausias sprendimas – dantų protezavimas.

Dantų netekusieji pacientai gali rinktis vieną iš dviejų dantų protezavimo būdų – protezavimą išimamais arba fiksuotais protezais.

Dėl daugybės įvairių priežasčių (galimybės išvengti burnos ertmės nubrozdinimų; sunkumų valgant ar kalbant; paprastesnės priežiūros ir kt.), pirmenybę vertėtų teikti fiksuotiems dantų protezams, kurie yra įvairių tipų.

dantu protezavimas

dantu protezavimas

 

Dantų protezavimas vainikėliais

 

Patyrus traumą, atlikus edodontinį gydymą ar dalinai nuskėlus dantį, jį galima protezuoti plastiko, metalo arba cirkonio keramikos vainikėliu. Šiuo būdu protezuoti dantys atrodo ypač natūraliai, kadangi vainikėliai yra gaminami laboratorijoje, atsižvelgiant į paciento natūralių dantų formą, dydį bei spalvą.

Taigi, šiuo būdu atstatyta šypsena bus ne tik patraukli, bet atrodys natūraliai. Dantys bus patikimai apsaugomi nuo pažeidimų; nejaučiamas svetimkūnis. Šis pasirinkimas yra ypač vertinamas dėl ilgo tarnavimo laiko, nežymaus dėvėjimosi.

Ne paslaptis, kad nusprendus dantis atstatyti šiuo būdu, pacientai labai dažnai negali nuspręsti, iš ko pagamintą vainikėlį pasirinkti. Plastiko, metalo, o gal cirkonio keramikos?

Belieka tik pridurti, kad kiekvienas iš šių pasirinkimų pasižymi tam tikromis ypatybėmis, tačiau, jei siekiate paties geriausio varianto, pirmenybę vertėtų teikti vainikėliams, pagamintiems iš cirkonio keramikos.

Šis pasirinkimas ypač teigiamai vertinamas dėl daugybės savybių. Visų pirma, cirkonio keramika yra pralaidi šviesai, tad atkurti dantys atrodo ypač natūraliai – jų nebus įmanoma atskirti nuo savų dantų. Tačiau ir tai dar ne viskas – užtikrinamas puikus biosuderinamumas, tad išvengiama alerginių reakcijų; idealiai tinka net patiems jautriausiems pacientams.

Cirkonio keramikos vainikėlius gali rinktis ir pacientai, kamuojami bruksizmo. Maža to, ši medžiaga yra vertinama, kaip ypač tvirta, todėl užtikrinamas ilgas tarnavimo laikas. Džiugina ir dar vienas šio pasirinkimo privalumas: kadangi nėra metalinių detalių, tarp danties ir dantenų nebus tamsios juostos.

 

Dantų protezavimas tiltais

Dantų protezavimas tiltais yra dar vienas pasirinkimas, skirtas dantų netekusiems asmenims. Ir nors šis dantų protezavimo būdas užtikrina puikų estetinį vaizdą, verta pastebėti, kad šiandien ši išeitis yra pasirenkama vis rečiau ir rečiau.

Ir visa tai dėl labai paprastos priežasties: tam, kad būtų galima prarastą dantį atkurti šiuo būdu, tenka šlifuoti greta esančius dantis. Taigi, tam, kad būtų atstatytas dantis, dalinai pašalinami net dviejų dantų audiniai. Toks sprendimas vertinamas, kaip mažų mažiausias netikslingas bei neteisingas – juk šiandien siūlomi puikūs dantų atkūrimo būdai, leidžiantys tausoti greta esančius dantis.

Vis dėlto, pasitaiko ir išimčių: jei šypsena šiuo būdu buvo atstatyta anksčiau, tai, prireikus atnaujinti, galima ir vėl rinktis šį dantų atkūrimo būdą. Dantų tiltai gali būti gaminami iš plastiko, metalo ar cirkonio keramikos, kuri yra išmintingiausias bei daugiausiai privalumų turintis pasirinkimas.

 

dantu protezavimo budai

dantu protezavimo budai

Mikroprotezavimas

 

Kai kurias atvejais galima rinktis ir mikroprotezavimo sprendimus – keramikos užklotus ar įklotus; porceliano laminates

Keramikos užklotai bei įklotai

Jie leidžia atstatyti trūkstamas danties vietas. Ir nors dažnai yra sakoma, kad užklotai arba įklotai gali tapti puikia plombų alternatyva, reikia akcentuoti, kad jie turi daugiau privalumų. Priešingai nei plombos, užklotai bei įklotai nekeičia savo spalvos bei formos; ilgiau tarnauja; išvengiama mikroplyšių atsiradimo.

Porceliano laminatės

Tai yra puikus dantų atstatymo sprendimas, turintis bene tik vieną trūkumą – juo galima atkurti tik priekinį danties paviršių. Laminatėmis yra vadinamos ypač plonos plokštelės, specialiu cementu pritvirtinamos prie danties paviršiaus. Atsižvelgiant į tai, kad laminatės yra pralaidžios šviesai, šiuo būdu protezuoti dantys atrodo ypač estetiškai bei natūraliai. Jos gaminamos technikų laboratorijose, pasitelkiant pažangius sprendimus – kompiuterinį skenavimą bei modeliavimą. Šie mikroprotezai nepažeidžia greta esančių dantų, nejaučiamas svetimkūnio jausmas. Užtikrinamas tvirtumas, stabilumas bei dantų apsauga nuo pažeidimų. Šiuo būdu atkurti dantys tarnaus ilgai, juos bus paprasta prižiūrėti.

 

Dantų protezavimas ant implantų

 

Netekus didžiosios dalies dantų, puikia išeitimi gali tapti protezavimas ant implantų. Pasitelkiant ypač modernią metodiką All – on – 4, viso žandikaulio dantys yra atkuriami vos ant 4 implantų.

Šiuo būd atkurti dantys atrodo ypač patraukliai, o svarbiausia – natūraliai. Tačiau ne ką mažiau žavi ir kiti šio pasirinkimo privalumai: šypsena atstatoma vos per dieną; be to, galima sutaupyti net iki 50 proc. visų dantų gydymui skirtų išlaidų.

Be to, tai yra puikus pasirinkimas ir tiems pacientams, kurie siekia ne tik puikaus rezultato, bet ir kuo mažesnio chirurginių procedūrų skaičiaus. Rūpestingai prižiūrimi dantys tarnaus visą gyvenimą.

 

Prarastą dantį atstatyti būtina, nes…

Kaip matyti, siūlomi įvairūs dantų protezavimo būdai. Gydytojas, įvertinęs Jūsų dantų būklę, parekomenduos tinkamiausią protezavimo sprendimą bei sudarys gydymo planą.

Priklausomai nuo pasirinkto dantų protezavimo būdo bei atkuriamų dantų skaičiaus, gali prireikti 1 – 2 vizitų. Po atkūrimo gausite vertingų patarimų, kaip prižiūrėti atstatytą šypseną.

Tačiau dėmesį verta atkreipti į tai, kad neretai laikomasi nuomonės, neva praradus dantį, nebūtina skubėti jį atstatyti. Tai – ypač klaidingas įsitikinimas, kadangi net ir 1 danties netekimas gali sukelti įvairių pasekmių:

  • rizikuojama netekti greta tuščios ertmės esančių dantų; galimi jų pozicijos pokyčiai;
  • gali būti sudėtinga kramtyti; nekokybiškai susmulkintas maistas gali paskatinti virškinimo sutrikimus;
  • ilgainiui gali pradėti tirpti kaulas; susiformuoti įdubimai aplink lūpas;
  • mažėja pasitikėjimas savimi; jaučiamas emocinis diskomfortas.

 

Tai – tik kelios pasekmės, kurias lemia dantų netekimas. Taigi, jei netekote jų, kuo greičiau turėtumėte kreiptis į odontologijos kliniką, kad būtų įvertinta dantų būklė bei parinktas tinkamiausias protezavimo sprendimas.

 

Kaip prižiūrėti protezuotus dantis?

 

Dauguma žmonių yra linkę manyti, kad protezuotus dantis yra sudėtinga prižiūrėti. Nieko panašaus: kad ir kuriuo būdu būtų atkurti dantys (vainikėliais, tiltais ar mikroprotezais), juos prižiūrėti bus paprasta, tereikia laikytis, ko gero, jau daug kartų girdėtų dantų priežiūros taisyklių: dantis valyti 3 kartus per dieną, tinkamai parinktomis dantų valymo priemonėmis (maksimaliai švarai užtikrinti nepamirškite ir tarpdančių siūlo bei burnos skalavimo skysčio); 2 kartus per metus atlikite profesionalią burnos higieną bei patikrą.

 

Ką dar svarbu žinoti apie šiais būdais atkurtus dantis?

  1. Dažniausiai galvojama, kad šios paslaugos gali prireikti tik tuomet, kai netenkama vieno ar kelių dantų. Tačiau tai netiesa – dantų protezavimas gali būti reikalingas ir tais atvejais, kai pacientas turi visus dantis, tačiau serga tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, apatinio žandikaulio – smilkininio sąnario ligomis, periodontitu ir t.t.
  2. Klaidinga manyti, kad dantų protezavimo paslauga yra skirta tik garbaus amžiaus žmonės. Pasaulio sveikatos organizacija kasmet praneša apie vis grėsmingesnius skaičius – dantų netenka vis daugiau darbingo amžiaus žmonių. Tad šiandien dantų protezavimo sprendimai sėkmingai yra įgyvendinami žmonėms, vyresniems nei 18 metų.

 

Nežinote, kuris iš šių dantų protezavimo būdų Jums tiktų labiausiai? Užsiregistruokite konsultacijai jau dabar – specialistai įvertins Jūsų dantų būklę bei parinks tinkamiausią protezavimo sprendimą. Atkurkite šypseną ir mėgaukitės visaverčiu gyvenimu, užkirsdami kelią įvairioms problemoms, kurias sukelia dantų netekimas.

 

dantu protezavimo procedura

dantu protezavimo procedura