Dantų numeracija: įdomūs faktai

Daugelis iš mūsų net nesusimąstome, kokie unikalūs yra mūsų dantys ir kiek daug įdomių detalių galima apie juos atskleisti. Tačiau, ar tikrai gerai juos pažįstame?

  1. Žmogus turi 32 pastovius dantis; po 16 viršutiniame bei apatiniame žandikauliuose.
  2. Kiekviename žandikaulyje yra: 4 kandžiai; 2 iltys; 4 kapliai bei 6 krūminiai dantys.
  3. Dantys numeruojami pagal šias žymėjimo sistemas:
    1. standartinę kvadranto – skaitmeninę sistemą, pagal kurią, pradedant nuo centro, dantys turi savo eilės numerius. Ši dantų žymėjimo sistema naudojama nuo 1876 – ųjų metų;
    2. tarptautinę dviženklę sistemą, priimtą FDI (World Dental Federation) 1971 metais;
    3. universalią skaitmeninę – raidinę sistemą, priimtą ADA (American Dental Association).

Dantys – kandžiai yra priekyje, tad dar vadinami priekiniais; už jų – iltiniai dantys; po to –kapliai (laikomi 1 – 2 šaknų); o burnos gale – sutinkame krūminius dantis (juos žandikaulyje laiko net 2 – 4 šaknys). Įdomu tai, kad priekiniai dantys turi ir dar vieną pavadinimą – jie neretai vadinami tiesiog kūdikių dantimis, nes išdygsta pirmieji. Kiekvieno tipo dantys atlieka tam tikrą funkciją: priekiniai – atkanda maistą bei užtikrina patrauklų estetinį vaizdą; iltiniai – jį atplėšia; kapliai – jį sukramto (atkeptina dėmesys į tai, kad šio tipo dantų kramtomoji dalis –apvalios formos); tuo tarpu krūminių dantų paviršius yra pats didžiausias, tad jie  leidžia visiškai susmulkinti maistą. Taip pat svarbu pažymėti, kad tretieji krūminiai dantys dar vadinami protiniais. Pastarieji dažnam pacientui sukelia daug nemalonių pojūčių, kadangi dygti dažniausiai pradeda apie 20 – uosius metus. Šie dantys ypač dažnai pažeidžiami infekcijų, taip pat neretai kyla problemų ir dėl vietos trūkumo. Būtent dėl šių priežasčių, protinius dantis dažniausiai siūloma tiesiog pašalinti.

Įdomu tai, kad nors su dantų numeracija supažindinama dar vaikystėje, didelė dalis suaugusiųjų žmonių nėra pajėgūs atskirti dantų tipus. Vistik, šią informaciją įsiminti vertėtų – atvykus į odontologijos  kliniką bus kur kas paprasčiau informuoti gydytoją apie kilusias problemas.

Kiekvienas iš mūsų turime turėti 32 dantis, kurie atlieka ypač svarbias funkcijas – leidžia kokybiškai kramtyti; kalbėti; atrodyti patraukliai. Puiku, jei visi dantys yra estetiškos išvaizdos ir tinkamai atlieka savo funkciją. Tačiau bent vieno iš jų pažeidimas ar dar blogiau – netekimas, gali sukelti rimtų problemų ir daryti neigiamą įtaką greta esantiems dantims. Taigi, tokiais atvejais, būtina imtis tinkamų priemonių. Priklausomai nuo situacijos, gali tekti atlikti danties implantaciją, kuri atkurs ir išvaizdą, ir funkcionalumą.

 

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *