Kalbant apie dantų implantus, dažnai galima išgirsti tokius žodžius, kaip fiksuotas arba nuolatinis. Tačiau, ar tai tikrai reiškia, jog dantų implantai negali būti pašalinti? Pasirodo, kartais tai iš tiesų yra būtina. Tad kviečiame apie šį procesą sužinoti daugiau.
Implanto šalinimas iš žandikaulio: ką reikia žinoti?
Nors šiandien dantų implantai yra saugūs, gaminami iš ypač aukštos kokybės žaliavų, pasižymi puikiu biosuderinamumu su žmogaus organizmu, o gamybos procesas nuo pirmojo iki paskutinio etapo – itin griežtai kontroliuojamas, fiksuojama apie 1 – 2 proc. implanto atmetimo atvejų. Dėl neprigijimo kartais gali kilti dantų implantų skundai, tačiau beveik visais atvejais tai yra suderinamumo arba netinkamo režimo pasekmė.
Implanto atmetimas gali nutikti dėl įvairių priežasčių: uždegiminių procesų burnoje; didelės apimties kaulo priauginimo. Taip pat implantas gali būti atmestas ir tuo atveju, jei pacientas nesilaiko pooperacinio laikotarpio nurodymų, pavyzdžiui, po implantavimo rūkė ar neužtikrino reikiamos burnos higienos.
Implanto neprigijimui įtakos gali turėti ir ypač sudėtingas dantų šalinimas, atliktas prieš operaciją. Kad implantas neprigijo, rodo šie požymiai: implanto judėjimas, aplink jį esančių dantenų skausmas bei patinimas, jautrumas.
Kai kuriais atvejais implanto neprigijimas pastebimas praėjus vos porai mėnesių po procedūros, tačiau taip pat pasitaiko ir situacijų, kuomet atmetimas įvyksta praėjus metams ar daugiau.
Taigi, implantui neprigijus, būtinas jo šalinimas iš žandikaulio. Beje, galimas ir kitas atvejis, kuomet taip pat būtina priimti šį sprendimą.
Tai – netaisyklinga implanto padėtis. Kadangi netaisyklingoje padėtyje esančio implanto koregavimas negalimas, vienintelis sprendimas – jį šalinti bei keisti nauju.
Pirmiausia yra pašalinama protezuota (matoma) dalis, vėliau – jungtis, o galiausiai išimamas į kaulą įsriegtas implantas.
Dauguma žmonių galvoja, kad implanto šalinimas iš žandikaulio – ypač daug diskomforto kelianti procedūra.
Tačiau tai – netiesa, kadangi šiandien ši procedūra yra apibūdinama, kaip saugi, patikima, o svarbiausia – kelianti minimalų diskomfortą pacientui.
Implanto pašalinimas – procedūros sudėtingumas
Vis tik, reikia pažymėti, kad šios procedūros sudėtingumą bei trukmę lemia tam tikri veiksniai:
- implanto dydis bei ilgis: kuo šie parametrai didesni, tuo daugiau diskomforto gali sukelti jo pašalinimas; kita vertus, siauro implanto šalinimas taip pat gali būti sudėtingas, kadangi tokie gaminiai lūžta dažniau nei platūs implantai;
- implantų šalinimas iš viršutinio žandikaulio būna paprastesnis ir greitesnis nei iš apatinio;
- svarbu yra ir tai, kaip seniai buvo įsriegtas implantas: jei tai vyko prieš 2 metus ar daugiau, jo pašalinimas bus sudėtingesnis ir ilgesnis;
- ypač svarbi procedūrą atliekančio specialisto kompetencija, atidumas ir kruopštumas; priešingu atveju galimas aplink implantą esančių audinių pažeidimas. Beje, šalinant implantą, labai svarbu išsaugoti kuo daugiau kaulo audinio. Visgi šiandien naudojami inovatyvūs įrankiai, užtikrinantys tikslų bei greitą implanto šalinimą, tad garantuojama proceso kokybė bei optimali procedūros trukmė.
Prireikus šalinti implantą, pacientas paprastai nepatiria finansinių praradimų, kadangi gamintojas dažniausiai įsipareigoja pakeisti gaminį nauju (išimtis galima tik tuo atveju, jei bus nustatyta, kad implanto atmetimas įvyko dėl paciento kaltės).
Na, o tai, kaip greitai atmestas implantas bus pakeistas nauju, priklausys nuo situacijos: kai kuriais atvejais laukti ilgai netenka, tačiau pasitaiko atvejų, kuomet reikalingas kaulo priauginimas.
Taigi, naują implantą įsriegti galima tik atlikus šią procedūrą.
9 iš 10 pacientų, nusprendusių atstatyti savo šypseną implantais, niekada nesusiduria su būtinybe juos pašalinti.
Bet jei jau taip nutiko, kad išvengti šios procedūros nepavyks, nuogąstauti neverta: tai – visiškai saugi procedūra, o tam tikram laiko tarpui praėjus, bus galima įsriegti naują implantą.